loader
  • Icon

    Adres:
    Bahar Sokak No:9 Yenikent, Gönyeli

  • Icon

    Bize Ulaşın
    +90 392 22 38759 - 22 38760

img

Çocuklarda Alışkanlık Kırıcı ve Koruyucu Tedaviler

Çocuklarda diş kapanış bozuklukları, çeşitli etyolojik faktörlere ya da doğumdan itibaren edinilen zararlı alışkanlıklara bağlı olarak görülebilmektedir. Çocuklarda en sık rastlanan zararlı alışkanlıklar; parmak emme, ağızdan solunum ve dil itme alışkanlığıdır. Bu alışkanlıklara bağlı olarak en sık karşılaşılan kapanış bozuklukları ise açık ve çapraz kapanış problemleri olarak bildirilmektedir.
Süt ve karışık dişlenme döneminde kullanılan alışkanlık kırıcı apareyler, çocuk hastanın daimi dişlenme döneminde sağlıklı bir okluzyona sahip olmasına yardımcı olarak, ileri ortodontik tedavi gereksinimini azaltmaktadır.

KORUYUCU ÖNLEYİCİ TEDAVİLER img

Değişme zamanından önce çekilen süt dişlerinin veya erken yaşta kaybedilen daimi dişlerin yerine yapılan hareketli ya da sabit apareylerle uygulanabilen tedavi türüdür.
Yapım amaçları, kaybedilen dişlerin yerlerine komşu dişlerin kaymasını, karşıt çenedeki dişin uzamasını önleyerek çapraşıklıkların ve kapanış bozukluklarının önlenmesi ve estetik, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının düzeltilmesidir.