loader
  • Icon

    Adres:
    Bahar Sokak No:9 Yenikent, Gönyeli

  • Icon

    Bize Ulaşın
    +90 392 22 38759 - 22 38760

Sıkça Sorulan Sorular

line

Tedavide nasıl bir işlem yapılıyor?

İlk randevuda gerekli görülmesi halinde hastadan sefalometrik ve panoramik rötgenler alınır. Daha sonra hastadan başlangıç halini belgeleyen fotoğraflar ve alçı kalıplar alınmaktadır. Tedavi planlaması bazı analizler sonucu bu kayıtlar üzerinde yapılarak Daha sonraki 1-2 randevuda planlanan işlemler yapılarak hastaya teller veya seçilmiş olan başka tedavi edici ortodonti mekanikleri uygulanır. Tedavi başlamış olur. Yapılmakta olan işlemin çeşidine göre 3 hafta ile 10 haftada bir olmak üzere kontroller başlar. Tellerde değişiklikler ve aktivasyonlar yapılır.

Bu durum önceden öngörülen tedavi süresi boyunca devam eder. Hasta tedavi boyunca doktorunun söylediklerini harfiyen yerine getirmelidir.Ortodontik tedavi aile-hasta-doktor işbirliği gerektiren bir tedavidir. Sonuç, doktorun bilgisine, özenine, hastanın da işbirliğine bağlıdır. Bunlar yerinde ise tedavi başarısı %100dür.

Tedavi bitiminde teller çıkarıldıktan sonra dişlerin yeni yerlerinde artık kıpırdatılmadan tutulmaları amacıyla planlanan pekiştirme aygıtı uygulanır. Bu aygıtı da doktorhastanın başlangıçtaki ve bitişteki durumuna göre seçer. Şeffaf bir plak, boksör dişliği tarzında bir aparey, takılıp çıkarılabilendamaklar, içten yapışan ince bir tel pekiştirme aygıtı olarak seçilebilir.İdeal pekiştirme süresi aktif tedavi süresinin yarısı kadar olmalıdır. Pekiştirme gerektirmeyen durumlar olduğu gibi çokuzunsüre pekiştirmeye gerek duyulan durumlar da olabilir. Pekiştirme apareyleri yavaş yavaş terkedilir. Birden bire tedavi kesilmemesi gerekmektedir.